• LINGWISTYCZNA PAPUGA  to projekt, którego celem jest propagowanie poprawnej wymowy wśród dzieci i młodzieży oraz przedstawienie nauczycielom (instruktorom teatralnym, rodzicom, logopedom) oferty gotowych i ciekawych narzędzi do pracy z dykcją.

Lingwistyczna papuga, to projekt, który cały czas się rozwija, a każda z jego kolejnych części adresowana jest do innego odbiorcy.

• Aplikacja mobilna

• Lingwistyczna papuga – dykcyjna aplikacja mobilna to aplikacja, w postaci gry edukacyjnej, do nauki  poprawnej wymowy. Jej celem jest zdobycie odznaki MISTRZA WYMOWY. Zdobywa się ją po wykonaniu 20 podstawowych zestawów ćwiczeń. Za wykonywanie ćwiczeń użytkownik otrzymuje krakersy, które wymienia na nagrody w sklepie dla papug.

Dla kogo?

• ucznia klas IV – VIII szkoły podstawowej,
            • kreatywnego nauczyciela, któremu zależy na rozwoju kompetencji miękkich uczniów,
            • instruktora teatralnego,
            • logopedy,
            • rodzica,
            • …i każdego, kto chce pracować nad swoją dykcją i wymową bez względu na wiek.

Co zawiera aplikacja?

• 30 ćwiczeń oddechowych, dykcyjnych i artykulacyjnych,
            • 50 autorskich łamańców językowych,
            • 12 autorskich wierszy dykcyjnych,
            • 16 wskazówek – jak mówić poprawnie,
            • 8 unikatowych nakładek selfie,
            • 10 awatarów dla papugi,
            • 10 motywów tła do wyboru,
            • 22 odznaki postępów,
            • mini grę „zakręć kołem”,
            • możliwość losowania zadań dodatkowych,
            • stały dostęp do wszystkich zrealizowanych ćwiczeń, łamańców i wierszy,
            • profesjonalny głos lektora do wszystkich zadań,
            • krótki instruktaż – jak korzystać z aplikacji.

Gdzie można ją pobrać?

Aplikacja jest darmowa. Można ją pobrać w sklepie Google Play lub App Store

Jak z niej korzystać?

Dalej to już dziecinnie proste!

Aplikacja przeprowadzi Cię krok po kroku przez krótką instrukcję do gry, po czym będziesz mógł wykonać swój pierwszy zestaw ćwiczeń.

ŻYCZYMY UDANEJ ZABAWY!

Ćwicz tylko 10 minut dziennie i popraw swoją dykcję!

Realizatorzy projektu:
            Monika Szydłowiecka i Maciek Gruchlik

Teksty:

Monika Szydłowiecka i Michał Misza Czorny

Lektor:
            Marek Bula

Grafika/aplikacja:
            firma Poliman z Krakowa

Konsultacja i wsparcie logopedyczne:
            Natalia Domżalska

Wsparcie SENSE consulting:

Kinga Skrzyniarz, Marcin Bielicki, Michał Spiczak Brzeziński.

Konsultacje merytoryczne:
            Marta Wiśniewska-Pietrzak, Łukasz Wolff

• #wyzwanie_wzorowa_wymowa

• Jak to działa?

1. Pobierz ze sklepu Google Play lub App Store darmową aplikację LINGWISTYCZNA PAPUGA i zainstaluj ją na swoim telefonie.
            2. Pobierz i wydrukuj znaczki z papugą i planszę na znaczki
            3. Zadanie polega na wykonaniu 20 zestawów ćwiczeń z aplikacją. Wykonuj je codziennie przez 20 dni. Lektor pomoże Ci przejść przez wszystkie zadania.
            4. Pola z liczbami to miejsca na naklejki. Po wykonaniu zestawu ćwiczeń na dany dzień wklejaj kolejno naklejki z papugą.
            5. Dodatkowe cztery żółte pola z papugami to dni na zasłużony odpoczynek.
            6. Teraz wiesz już wszystko. Rozpocznij z uśmiechem wyzwanie. Powodzenia!

A jeśli chcesz więcej… Żółte pola z papugami potraktuj nie jako dni wolne, ale jako dni, w których nagrywasz się na dyktafon. W tym celu wybierz kilka dowolnych łamańców językowych lub wierszy z aplikacji. Nagrywaj się systematycznie co 5 dni. W ostatnim dniu wyzwania odsłuchaj wszystkie swoje nagrania i sprawdź różnicę w wymowie.

plansza na znaczki #wyzwanie_szybkie_czytanie

• Scenariusz lekcji „Lingwistyczna Papuga”

• Jeżeli uczysz w klasach IV-VIII szkoły podstawowej – to propozycja właśnie dla Ciebie!

Powyższy scenariusz pokazuje, jak krok po kroku przeprowadzić lekcję z wykorzystaniem aplikacji mobilnej „Lingwistyczna papuga”. Możesz go wykorzystać na lekcjach języka polskiego, lekcji wychowawczej, zajęciach dodatkowych, kółku teatralnym lub na świetlicy.

Scenariusz lekcji dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej

• „Lingwistyczna Papuga. O dykcji i nie tylko”

• To publikacja adresowana do nauczycieli, instruktorów teatralnych, wychowawców, dzieci i młodzieży oraz do wszystkich, którzy chcą pracować nad kulturą żywego słowa. Nasze wydawnictwo to próba zaprezentowania podstawowych pojęć związanych z dykcją oraz wybranych ćwiczeń przygotowujących do pracy ze słowem. Zawarte w publikacji zadania są oparte na naszych indywidualnych doświadczeniach w pracy z dziećmi i z młodzieżą w naszej placówce oraz na wiedzy zdobytej na studiach, kursach, warsztatach. Niewątpliwym atutem publikacji jest ciekawa forma graficzna. Ilustracje do ćwiczeń dykcyjnych zostały stworzone przez nasze nauczycielki plastyki: Bognę Bielecką, Aleksandrę Jankowską, Aleksandrę Kowalczyk, Aleksandrę Nieświec, Annę Pasek i Agnieszkę Toczyłowską.

Publikacja „Lingwistyczna Papuga. O dykcji i nie tylko”