• Tychy dla powodzian
          • Tychy dla powodzian

          • Szanowni Państwo!

            W ostatnich dniach sytuacja powodziowa na terenie naszego kraju pozbawiła domów wielu ludzi, którzy w jednej chwili stracili wszystko co materialne, ale również poczucie bezpieczeństwa. Co gorsza to jeszcze nie koniec.

            Solidaryzując się z poszkodowanymi Miasto Tychy wraz z Fundacją Wolne miejsce rusza z pomocą! TYCHY DLA POWODZIAN, o czym już informował PM Tychy Pan Maciej Gramatyka.

            Od dmoa 16 września zbieramy najpotrzebniejsze rzeczy:

             

            - woda w butelkach

            - soki w butelkach/kartonach

            - puszki/słoiki z warzywami (groszek, marchewka, fasolka, mieszanki warzyw, itp.)

            - konserwy

            - dania gotowe w słoikach

            - makarony

            - kasze

            - ryż

            - olej

            - mleko w kartonach

            - przyprawy (najlepiej w dużych workach) sól, pieprz, papryka mielona, czosnek granulowany, itp.

            - herbata

            - kawa

            - kubki jednorazowe

            - miski jednorazowe na zupę

            - sztućce jednorazowe

            - duże, mocne worki na śmieci

            - rękawiczki jednorazowe

            - ręczniki papierowe

            - ręczniki

            - koce

            - śpiwory

            - środki czystości

            - środki higieny osobistej

            - karma dla zwierząt

            Ważne, żeby rzeczy były NOWE, NIEUŻYWANE .

            Zbiórka prowadzona będzie na Halach Targowych w Tychach przy wejściu do pawilonu, przy ochronie w godzinach od 7:00 do 20:00.

            Każdy gest, każda nawet najmniejsza pomoc w tak trudnym czasie jest nieoceniona. Nie bądźmy obojętni.

             

        • 19. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Jesteśmy dumni z Polski”
          • 19. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Jesteśmy dumni z Polski”

          • Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 4-21 lat do udziału w 19. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Jesteśmy dumni z Polski”. Konkurs, który od lat cieszy się ogromną popularnością, ma na celu utrwalanie w pamięci młodych twórców chlubnych dziejów historii i kultury naszego kraju.

            Tematyka tegorocznej edycji jest niezwykle szeroka i inspirująca. Uczestnicy mogą nawiązać do ważnych rocznic przypadających w tym roku, upamiętnić Powstania Śląskie, inspirować się twórczością artystów rodu Kossaków, a także przedstawić osiągnięcia wybitnych Polaków w różnych dziedzinach. Młodsze dzieci mogą z kolei przenieść na papier baśnie i legendy polskie.

            Celem konkursu jest nie tylko rozwijanie talentów artystycznych młodych ludzi, ale także kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku dla dziedzictwa narodowego.

            Laureaci konkursu otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.

            Zapraszamy wszystkich młodych artystów do wzięcia udziału w konkursie i zaprezentowania swojego talentu!

            Prace można przesyłać do 25 października 2024 r. 

            Szczegółowe informacje pod linkiem

        • Nasza placówka walczy o tytuł najbardziej rozwojowej inicjatywy dla dzieci!
          • Nasza placówka walczy o tytuł najbardziej rozwojowej inicjatywy dla dzieci!

          • Głosuj na nas w Plebiscycie Słoneczniki 2024 i pomóż nam wygrać!

            Drodzy Rodzice,

            Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach bierze udział w prestiżowym Plebiscycie Słoneczniki 2024 organizowanym przez Grupę Czas Dzieci. To dla nas ogromne wyróżnienie i szansa na pokazanie, jak wiele wspaniałych inicjatyw realizujemy dla naszych wychowanków.

            Jak możesz nas wesprzeć?

            Zagłosuj na MDK 1 w czterech kategoriach za pomocą formularza:

            • JĘZYKSZTUKI WIZUALNE i PRZYRODAŚladami Kossaków.
              Projekt przybliża naszym wychowankom postaci patronów naszego Domu Kultury i jest świetną okazją do poznania tej wybitnej rodziny, której dzieła i działalność znane są na całym świecie. Wycieczki do Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich (po remoncie też do krakowskiej Kossakówki), gry terenowe i plenery malarskie są wspaniałym sposobem na integrację rodzin i społeczności lokalnej jak też interaktywną formą nauki o polskiej historii i sztuce.
            • MUZYKA: Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej i Historycznej Nad nami Orzeł Biały.
              (Współorganizatorzy: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tychach, Tyski Chór Mieszany Presto Cantabile)
              Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów - poszukiwanie młodych wokalistów, którzy w wyjątkowy sposób potrafią wyrazić swoje uczucia i przemyślenia związane z miłością do ojczyzny oraz edukacja historyczna - budujemy szacunek do tradycji, historii i kultury naszego kraju.

            Twój głos ma ogromne znaczenie!

            Głosując na nasz Dom Kultury, pokazujesz, że doceniasz naszą pracę i wspierasz rozwój naszych młodych wychowanków. Dzięki Twojemu głosowi będziemy mogli kontynuować nasze działania i tworzyć jeszcze więcej wspaniałych inicjatyw dla dzieci i młodzieży. Razem możemy stworzyć coś pięknego!

            Zagłosuj teraz i pomóż nam wygrać! To bardzo proste: wystarczy wybrać inicjatywy, wpisać swój adres e-mail, zagłosować i potwierdzić link na mailu.

            Za wszystkie oddane głosy jesteśmy bardzo wdzięczni ♡

            Głosy na najbardziej rozwojowe inicjatywy można oddawać do 1 września.

            Dlaczego warto na nas zagłosować?

            • Rozwijamy pasje i talenty: oferujemy szeroki wachlarz zajęć artystyczno-plastycznych, muzyczno-wokalnych, tanecznych i teatralnych, które pozwalają dzieciom odkrywać swoje zainteresowania i rozwijać umiejętności.
            • Inspirujemy do twórczości: nasze programy edukacyjne i konkursy, takie jak Śladami Kossaków czy Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej i Historycznej Nad nami Orzeł Biały, to doskonała okazja dla młodych artystów plastyków i muzyków do wyrażenia siebie i zaprezentowania swoich talentów.
            • Tworzymy społeczność: MDK 1 to Morze Dokonań Konstruktywnych! Dzieci i młodzież mogą nawiązać nowe znajomości, spędzić czas w miłej atmosferze i wspólnie tworzyć coś pięknego.

            Więcej informacji o Plebiscycie można znaleźc tutaj.

        • Wystawa końcoworoczna koła plastycznego BARWA
          • Wystawa końcoworoczna koła plastycznego BARWA

          • W ramach współpracy naszej placówki z Przedszkolem nr 17 w Tychach odbywają się w nim zajęcia plastyczne prowadzone przez panią Agnieszkę Toczyłowską. Wystawa „Oczami dziecka” przedstawia najlepsze prace dzieci wykonane podczas tych cotygodniowych zajęć. Gratulujemy wspaniałych pomysłów, umiejętności, zdolności i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć prac podopiecznych pani Agnieszki.

        • Ruszyła rekrutacja na rok szkolny 2024/2025
          • Ruszyła rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

          • Od 6 maja 2024 r. Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach rozpoczyna rekrutację na wolne miejsca w kołach na rok szkolny 2024/2025. Rekrutacja potrwa do 17 czerwca 2024 r.

            Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem sztuki, entuzjastą tańca, czy poszukujesz nowych przygód w świecie muzyki, mamy coś specjalnie dla Ciebie. W MDK-u promujemy twórczość dzieci i młodzieży, dając im możliwość odkrycia i rozwinięcia swojego artystycznego potencjału.

            Wnioski o przyjęcie na zajęcia na rok szkolny 2024/2025 wraz z załącznikami można pobrać na recepcji lub ze strony internetowej w zakładce rekrutacja. Istotna jest kolejność zgłoszeń.

            REALIZACJA ZAJĘĆ W ROKU SZKOLNYM 2024/2025 PLANOWANA JEST JUŻ W GŁÓWNEJ SIEDZIBIE PLACÓWKI PRZY UL. HLONDA 1 W TYCHACH

            Poniżej załączamy szczegółowe dokumenty dotyczące rekrutacji, a także informację o wolnych miejscach w poszczególnych pracowniach:

            Wykaz wolnych miejsc na rok szkolny 2024/2025

            Wniosek wraz z dokumentami do rekrutacji rok szkolny 2024/2025

        • Wyniki 32. Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży
          • Wyniki 32. Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży

          • Za nami zmagania 32. Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży. Już dzisiaj zapraszamy przedstawicieli grup/zespołów wraz z nauczycielami/instruktorami na podsumowanie Festiwalu dnia 15 maja o godzinie 1300 do tymczasowej siedziby MDK 1 przy ul. Jana Pawła II 38 w Tychach. Podczas podsumowania zostaną wręczone dyplomy oraz przedstawieni laureaci nagród Grand Prix poszczególnych dziedzin festiwalowych. Poniżej przedstawiamy protokoły z posiedzeń Jury:

            Dni Teatralne

            Dzień Taneczny

            Dzień Muzyczny

            Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w Festiwalu, laureatom gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej, 33. edycji! 

        • Obchody 56. rocznicy śmierci Zofii Kossak w Górkach Wielkich
          • Obchody 56. rocznicy śmierci Zofii Kossak w Górkach Wielkich

          • We wtorek 9 kwietnia 2024 r. w Górkach Wielkich dyrektor Maciej Gruchlik wraz z nauczycielką MDK 1 - Anną Pasek uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej 56. rocznicę śmierci Zofii Kossak (primo voto Szczuckiej, secundo voto Szatkowskiej). Wydarzenie to było połączone z promocją książki „Ja i moje książki - to jedno”. Rozważania o pisarstwie Zofii Kossak z udziałem autorek prof. Krystyny Heskiej-Kwaśniewicz oraz prof. Zdzisławy Mokranowskiej.

            Goście zebrani w muzeum pisarki mogli także wysłuchać prezentacji przygotowanych przez zaproszone placówki, które dotyczyły obecności patrona w życiu ich placówki - Zofii Kossak. Nasza delegacja również miała przyjemność opowiedzieć o tym, jak bliscy są nam Artyści Rodu Kossaków.

            Bardzo ważnym dla nas aspektem była obecność i spotkanie z wnuczką Zofii Kossak - Anną Fenby-Taylor, która wraz z synem uczestniczyła w obchodach. „To, że 56 lat po śmierci mojej babci jestem tutaj, bardzo mnie cieszy. (…) Miałam 16 lat, gdy po raz ostatni ją widziałam. Wiem, że to była niezwykła osoba i cieszę się, że pamięć o niej jest żywa” – wspominała podczas uroczystości.

            Obchody zostały zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej wraz ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie (Powiat Cieszyński), Gmina Brenna oraz Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej.

        •  Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Ludzie ludziom zgotowali ten los” - podsumowanie 26. edycji.
          • Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Ludzie ludziom zgotowali ten los” - podsumowanie 26. edycji.

          • We wtorek, 26 marca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu odbyło się uroczyste podsumowanie 26. Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka.

            Konkurs organizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

            Celem konkursu jest szerzenie wiedzy historycznej o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, upamiętnianie Ofiar i kultywowanie szacunku dla narodów, których udziałem była masowa Zagłada, a także wyrażenie w formie plastycznej własnych refleksji nawiązujących do słów Zofii Nałkowskiej: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

            Tematem tegorocznej edycji konkursu była postać Zofii Kossak (primo voto Szczucka, secundo voto Szatkowska), która była więźniarką KL Auschwitz, autorka książki Z otchłani i jednocześnie jest ona jedną z patronujących Młodzieżowemu Domowi Kultury nr 1 w Tychach.

            Jury konkursowe w składzie:

            • Adam Pociecha – artysta, grafik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,
            • Karol Krajewski – historyk z oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach,
            • Robert Płaczek – historyk, plastyk, kierownik Biblioteki Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu,
            • Monika Szydłowiecka – wicedyrektorka MDK nr 1 w Tychach, sekretarz jury (nieoceniająca),

            na posiedzeniu w dniu 23 lutego 2024 r. przyznało:

            • 15 nagród (kategoria I – 6 prac, kategoria II – 9 prac),
            • 21 wyróżnień (kategoria I – 13 prac, kategoria II – 8 prac),
            • 34 kwalifikacje do wystawy (kategoria I – 23 prace, kategoria II – 10 prac).

            W podsumowaniu wzięli udział:

            • Andrzej Kacorzyk – dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście;
            • Barbara Adamczyk – wiceprezes Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy oddziale IPN w Katowicach;
            • Aleksandra Pisarzowska-Jamrozik – inspektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach;
            • Danuta Mikoda – pracownik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach;
            • oraz reprezentacja Jury konkursowego w osobach: Robert Płaczek - historyk, plastyk, kierownik Biblioteki Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Karol Krajewski – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, IPN w Katowicach.

            Dyrektor Maciej Gruchlik przytoczył słowa nieobecnego na wydarzeniu przewodniczącego Jury prof. Adama Pociechy:

                 „Udział w pracach jury był i jest dla mnie nadal ogromnym przeżyciem. Zauważam jednak, że z każdym rokiem coraz mniej jest żywych świadków tych wydarzeń, bo ich liczba stale się zmniejsza. Jeszcze kilka lat temu byli więźniowie dzielili się swoimi przeżyciami przy okazji prac jury, a teraz już tego nie ma. Dbajmy o pamięć historyczną. Gratuluję wszystkim uczestnikom, laureatom i ich opiekunom.

             

            Słowa uznania i gratulacje przesłał również Jan Kwaśniewicz - Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach:

                 „(...) Nie sposób przecenić roli i znaczenia wyróżniającego się uznaną renomą tego wydarzenia z powodzeniem skłaniającego do rozważań w aspekcie poszanowania godności każdego człowieka.

                 Wyrosłe z tej głębokiej refleksji artystyczne działania młodych twórców stanowią nie tylko wymowny wyraz ich wrażliwości, lecz również odzwierciedlają przekonanie o nieprzemijającej potrzebie norm etycznych.

                 Pozostając z wyrazami szacunku życzę kolejnych, udanych jak dotąd edycji Konkursu.

             

            Podczas uroczystości dyrektor MDK 1 Maciej Gruchlik ogłosił informacje dotyczące przyszłorocznej 27. edycji Konkursu. W związku ze zbliżającą się 80. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz, przyświecać jej będą cytaty:

             

            To się stało, a więc może znów się zdarzyć... Może zdarzyć się wszędzie” – Primo Levi

            Obojętność jest największą zarazą naszych czasów – św. Maksymilian Maria Kolbe

             

            Po uroczystym podsumowaniu konkursu laureaci i ich opiekunowie wzięli udział w zwiedzaniu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, oprowadzani przez przewodników-edukatorów.

            Zachęcamy do przeczytania artykułu o podsumowaniu Konkursu na stronie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

            Organizatorzy konkursu składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom, opiekunom artystycznym, członkom jury oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia.

             

            Partnerzy konkursu:

            • Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach,
            • NSZZ Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Tychach,
            • Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tychach,
            • Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem,
            • „MASTER” Odpady i Energia Sp. z o.o. w Tychach,
            • Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach S.A.,
            • Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Podstrefy Tyskiej,
            • Przedsiębiorstwo Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki  „CARBOAUTOMATYKA” S.A. w Tychach.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

        • Wyniki 26. Międzynarodowego Konkursu „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka
          • Wyniki 26. Międzynarodowego Konkursu „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka

          • Poniżej przedstawiamy wyniki 26. edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Ludzie ludziom zgotowali ten los im. Augusta Kowalczyka.

            W tym roku jury konkursowe w składzie:

            • prof. Adam Pociecha – artysta, grafik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,
            • Robert Płaczek – historyk, plastyk, kierownik Biblioteki Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu,
            • Karol Krajewski – historyk z oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach
            • oraz Monika Szydłowiecka – sekretarz jury, nieoceniająca,

            przyznali 15 nagród, 21 wyróżnienia oraz 34 kwalifikacje do wystawy. Pełną listę laureatów można znaleźć tutaj.

            Przed nami jeszcze uroczyste podsumowanie konkursu, które odbędzie się 26 marca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu i będzie połączone ze zwiedzaniem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

            Wszystkim laureatom i ich artystycznym opiekunom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu!

            Ewentualne korekty prosimy niezwłocznie zgłaszać na adres mailowy: wydarzenia.mdk1@oswiata.tychy.pl

            Przedstawiamy galerię prac 26. Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka. Laureatom i opiekunom artystycznym serdecznie gratulujemy sukcesów!

        • 32. Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży
          • 32. Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży

          • Informujemy, że 32. Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży odbędzie się w terminie:

            – dni teatralne 23-24.04.2024 (wtorek-środa)

            – dzień taneczny 25.04.2024 (czwartek)

            – dzień muzyczny 26.04.2024 (piątek)

            Przesłuchania wszystkich dni festiwalowych odbędą się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków W TYMCZASOWEJ SIEDZIBIE PLACÓWKI przy ul. Jana Pawła II 38 (z powodu termomodernizacji scena teatralna nie jest dostępna).

            Wszystkie występy odbywać się będą na zaaranżowanej scenie w MDK 1 – zdjęcie sceny wraz z wymiarami podane jest poniżej. Mamy do dyspozycji rzutnik „szkolny”, frontalny, rzucający światło na ekran (nie ma możliwości podwieszenia rzutnika pod sufit). Jeżeli ktoś stoi w świetle rzutnika z tyłu powstaje cień. Nie jesteśmy w stanie zapewnić efektów specjalnych, ani wyrazić zgody na żadną ich formę.

            Jednocześnie wychodząc naprzeciw dajemy możliwość obejrzenia sali w MDK 1, w której odbędą się prezentacje festiwalowe i jej warunków technicznych w dniach: 07.03.2024 r. (czwartek) w godz. 10:00-16:30 oraz 09.03.2024 r. (sobota) w godz. 9:30-12:30.

            Wyposażenie sceny MDK 1 w Tychach dostępnej podczas tegorocznej edycji festiwalu:

            – wymiary sceny: dysponujemy sceną  w prostokącie o wymiarach 5,5×5,5 m.

            – oświetlenie: reflektor FHR 500 – 8 sztuk, reflektory profilowe – 2 sztuki, reflektor PAR LED – 4 sztuki

            – dźwięk: 6 mikrofonów dynamicznych na statywach, odtwarzacz z wejściem USB (prosimy o dostarczanie plików muzycznych na nośnikach typu pendrive).

        • UWAGA! Zmiany!
          • UWAGA! Zmiany!

          • W związku z termomodernizacją budynku Teatru Małego przy ul. Hlonda 1, a także naszej siedziby, musieliśmy się CAŁKOWICIE WYPROWADZIĆ. Nowe, tymczasowe miejsce, w którym nas znajdziecie to budynek przy ul. Jana Pawła II 38 (była siedziba ORANGE, a wcześniej TP S.A.).

            Zapraszamy!

      • Logowanie